Polikarbonatno steklo je vrsta visokokakovostne plastike, ki se zelo pogosto uporablja kot alternativa običajnemu steklu. Temu je tako, saj se ponaša s številnimi prednostmi, ki za navadno steklo niso značilne. Čeprav ga največkrat opazimo na zasebnih zemljiščih kot polikarbonatno kritino, pa je zelo uporaben tudi v številnih industrijah. Iz njega je mogoče izdelati palice, cevi, držala, vtiče, pokrove, svetlobne kupole in nadstreške, dele ohišij, optične gradbene elemente, okvirje in podobno. Je res vsestranski material, ki ga lahko uporabljamo na najrazličnejših področjih.

polikarbonatno-steklo-za-kritino

Kakšne so tehnične lastnosti polikarbonatnega stekla?

Da se omenjen material uporablja tako za zasebno kot industrijsko rabo vsekakor ni naključje. Njegove tehnične lastnosti navdušujejo številne uporabnike, saj ga je zato mogoče uporabiti v notranjih prostorih in na prostem. Ker je zanj značilna visoka temperaturna odpornost (med -60 °C in +120 °C) se uvršča med plastiko visoke kakovosti.
Odlikuje ga izjemna trpežnost

Polikarbonatna kritina je zelo uporabna, saj je zelo odporna proti udarcem. V primerjavi z navadnim steklom je 250x bolj vzdržljiva, v primerjavi s plexi steklom pa okoli 30x. Tako jo je mogoče uporabljati za različne nadstreške, rastlinjake in druge objekte, saj ji niti toča ne pride do živega. Tovrstni material je praktično neuničljiv, zato ni prav nič presenetljivega, da se vedno pogosteje pojavlja na slovenskih vrtovih in dvoriščih.

Nudi visoko stopnjo svetlobe

Si želite, da bi bili zaščiteni pred različnimi vremenskimi vplivi, a bi radi ohranili prostor čimbolj svetel? Polikarbonatno steklo je za takšne namene odlična izbira, saj je zanj značilna skoraj popolna transparentnost oz. optična jasnost. To pomeni, da svetloba skozenj prodira praktično nemoteno, saj prihaja le do minimalne izgube kakovosti. Prav zato se omenjen material zelo pogosto uporablja za gospodarske objekte, kjer bi bila v nasprotnem primeru potrebna močna umetna osvetlitev. Delo in bivanje je v prostoru z naravno svetlobo bistveno prijetnejše, poleg tega pa so stroški neprimerljivo nižji. Zaradi transparentnosti se pogosto izbira tudi za montažne nadstreške, kjer se želimo počutiti kot na prostem.

polikarbonatna-kritina-prepusca-svetlobo

Kljub transparentnosti nudi visoko zaščito pred UV žarki

Ko izbiramo ustrezno kritino, moramo biti zelo pozorni na njene zaščitne lastnosti. Nekateri materiali so namreč prav tako transparentni, a ne ščitijo pred UV žarki. To je velika slabost, saj so le-ti izjemno škodljivi za našo kožo, rastline, poleg tega pa uničujejo različne materiale. Zaradi njih prihaja do zbledelosti in lupljenja številnih površin. Polikarbonatna kritina je obdelana z UV zaščito, zato je v primerjavi z drugimi materiali bistveno odpornejša. Tako lahko z njo zaščitimo vozilo, zelenjavni vrt, bazen ali pa teraso oz. balkon.

Montaža je zelo enostavna

Polikarbonatno steklo je primerjavi z običajnim steklom bistveno lažje (teža je za 50 % manjša), zato je namestitev zelo enostavna. Za montažo ne potrebujemo posebno zmogljivih strojev, saj lahko posamezne plošče brez težav prenašamo. Prednost nižje teže je tudi to, da zapletena in izjemno močna konstrukcija ni potrebna, saj ne prihaja do velikih obremenitev. Z omenjenim materialom lahko pokrijemo zelo velike površine. Ker ga je mogoče rezati, oblikovati, spajati in vanj vrtati, ga prištevamo med zares vsestranske materiale.

Deluje kot izjemno dober izolator

Ena izmed najpomembnejših prednosti polikarbonatne kritine je odlična zvočna in toplotna izolacija. Ker zadrži visoko stopnjo zvoka, jo pogosto uporabljajo za protihrupne zaščite, fasade in ograje, uporabna pa je tudi v gospodarskih objektih, kjer je veliko število glasnih industrijskih strojev. Če si želite uživati na terasi ali balkonu v skoraj popolni tišini, je tovrsten material odlična izbira.

Navdušila vas sicer ne bo le zvočna izolativnost, temveč tudi toplotna. Montažni nadstrešek namreč preprečuje velike toplotne izgube, zato ogrevanje prostora skoraj da ni potrebno. Če je prostor obrnjen proti jugu, ga lahko celo uporabljamo kot pasivni zajem sončne energije. Toplota iz zimskega vrta prodre tudi v notranje prostore, kar v zimskem času bistveno zniža stroške ogrevanja. Toplotna izolacija je pomembna prednost tudi pri rastlinjakih, saj nudi zaščito pred zelo nizkimi in zelo visokimi temperaturami. Pridelke boste lahko obirali skozi celotno leto, saj bodo rastline ves čas v ugodni klimi.

 

Za kakšne namene se uporablja polikarbonatno steklo?

Čeprav smo v prejšnjih odstavkih že omenili različne načine uporabe, pa naj vam vseeno damo nekaj idej, kje lahko polikarbonatno kritino sploh namestite. Najpogosteje jo kupci uporabljajo za montažni nadstrešek za avto, saj vozilo ščiti pred različnimi vremenskimi vplivi. Ne poškodujejo ga niti toča niti močni UV žarki, zato je zagotovo veliko boljša izbira od navadnega stekla. Zaradi nizke teže je montaža hitra in enostavna, zato lahko nadstrešek namestite že v nekaj urah.

Zelo pogosto ga lahko vidimo tudi kot montažni nadstrešek, ki je pritrjen na hišo – bodisi na terasi ali balkonu, bodisi nad okni, bodisi nad vhodnimi vrati. Ker je transparenten, se zelo lepo poda k vsaki fasadi in izgled celotnega doma povzdigne na višji nivo. Kot že omenjeno, pa je tovrstno steklo izjemno uporabno tudi za rastlinjake. Zaščitene s ploščami so rastline ves čas na varnem, ne glede na zunanje razmere.

montazni-nadstresek